Mycie i czyszczenie kominów

Wydawać by się mogło, że komin jak to komin – jest brudny i nie trzeba dbać o jego wnętrze. Nic bardziej mylnego. Zapuszczony i zanieczyszczony komin to poważne zagrożenie dla całej rodziny. Regularne dbanie o czystość komina jest niezwykle istotne. Oto kilka rad, jak najlepiej uporać się z problemem.

Niestety wielu z nas wciąż próbuje zaoszczędzić na usługach kominiarskich, korzystając z ‘domowych’ sposobów, takich jak przepychanie komina młotkiem lub użycie cegły, spuszczonej na sznurku. Takie partyzanckie działania nie dość, że nie mają wiele wspólnego z właściwym procesem oczyszczania to, poprzez swoją niską efektywność, narażają wszystkich domowników na duże ryzyko.

 

Zagrożenia zaniedbania
Oczywiście za brak należytego czyszczenia komina nie ma kar urzędowych, jednak nie znaczy to, że nie czyhają na ciebie inne niebezpieczeństwa. Takie, z pozoru niewinne zaniedbanie, może bowiem kosztować cię cały majątek. Na początku odkładająca się w kominie sadza osłabia ciąg. Warstwy takiej sadzy mają specyficznie chropowatą powierzchnię i z czasem zwiększają swoją powierzchnię. Najgorszy scenariusz zakłada, że część sadzy może oderwać się od ściany i zaklinować kanał wtedy, gdy w kotle wciąż się pali. Spaliny roznoszą się po całym domu, a co jeśli mieszkańcy właśnie śpią? Sytuacja może skończyć się tragicznie. Równie często, gdy w kominie jest dużo sadzy, dochodzi do pożaru, który może strawić cały budynek. Pamiętaj więc o tym, aby nie ignorować stanu swojego komina i monitorować go regularnie.

 

Zawołać kominiarza
Nie jest żadnym wielkim odkryciem fakt, że najlepiej zatrudnić fachowca. Tak więc, gdy potrzebujesz pomocy przy zapchanym lub brudnym kominie, wezwij kominiarza lub specjalistyczną firmę. Cztery razy w roku lepiej wydać na profesjonalną usługę, nie martwiąc się o przykre lub nawet tragiczne konsekwencje. Jeśli jednak jest to za duży wydatek, przy użyciu odpowiednich narzędzi można wykonać tą pracę samodzielnie. Zawsze lepiej tak, niż pozostawić komin sobie samemu, aczkolwiek praca ta wiąże się z działaniami na wysokościach, dlatego należy zachować szczególną ostrożność. Pamiętaj, że wystarczy parę tygodni palenia żywicznym mokrym drewnem, aby sadzy i smoły nagromadziło się dostatecznie, aby spowodować pożar komina. Wieloletnie doświadczenie i sprzęt, jakim dysponują wyspecjalizowani pracownicy pozwolą ci zadbać o bezpieczeństwo swojego domostwa. Może więc lepiej wydać na fachowca, niż samemu wspinać się na dach?