Naprawa i czyszczenie dachów

Generalny remont dachu to skomplikowane i kosztowne przedsięwzięcie. Wiele osób próbuje to obejść, przeprowadzając jedynie bieżące naprawy. Zatem zanim podejmiesz decyzję zastanów się, czy bardziej opłacalna będzie naprawa dachu, czy wymiana pokrycia na całkiem nowe.

Wymiana pokrycia dachu, na które składają się materiały i robocizna to koszt od 90 do 230 zł/m2, co w sumie daje dość wysoką cenę. Dodatkowo pojawienie się kłopotów, tj. wyprowadzka z poddasza, zabezpieczenie go przed opadami, wywóz zdemontowanych materiałów, mogą skutecznie odwieść od planu wymiany dachu. Właśnie dlatego bardziej ekonomicznym rozwiazaniem wydaje sie przeprowadzenie prowizorycznych napraw, które na jakiś czas odsuną wizję remont dachu. Dowiedz się, kiedy naprawy mogą uchronić przed remontem, a kiedy remont będzie bardziej opłacalny.

 

Nieoceniona pomoc fachowca

To, czy dach wymaga remontu można pod wieloma względami ocenić samodzielnie. Na przykład obserwując zacieki na skosach i suficie poddasza zlokalizujemy uszkodzenia pokrycia, tj. połamane dachówki, pogiętą blachę dachową. W ten sposób skontrolujemy także stopień zanieczyszcenia i uszkodzeń dachu. Warto także zwrócić uwagę na rynny, jeżeli są naderwane przez zsuwający się z dachu śnieg, albo w sezonie zimowym przez sople zwisające na połączeniach to jest to oznaka nieszczelności na styku rynien. Podczas wizyty na strychu można zaobserwować różnego typu przebarwienia lub zabrudzenia pokrycia, ugięcie, pękanie, skręcenie drewnianych elementów więźby dachowej. Jednak żeby uchronić się przed popełnieniem błędu w ocenie, najlepiej zwrócić się o pomoc do fachowca – dekarza. Pomoże on sprawdzić stan obróbek blacharskich, a także zbada szczelność przestrzeni wentylacyjnej pod pokryciem i pomoże dokładniej zlokalizować miejsce przecieku. O pomoc można zwrócić się również do konstruktora, który oceni wszelkie mankamenty więźby i wyda opinię konstrukcyjną, w której opisze, czy stara więźba nadal zachowuje nośność i czy udźwignie nowe pokrycie, zwłaszcza te o większej wadze.