Montaż instalacji odgromowych

Wiele osób budujących dom zastanawia się, czy warto inwestować w instalację odgromową. Przysłowie mówi "Przezorny, zawsze ubezpieczony". Sprawdź zatem, co warto wiedzieć o instalacjach odgromowych zabezpieczających dom przed uderzeniem pioruna.

Wyładowania atmosferyczne w postaci pioruna stanowią niebezpieczeństwo, ponieważ wyzwalają energię o ogromnej sile. Temperatura we wnętrzu pioruna osiąga nawet 1500°C.Celem instalacji odgromowej jest przejęcie na siebie energii wyładowania atmosferycznego, a następnie bezpieczne odprowadzenie jej do ziemi poprzez połączony z nią metalowy przewód. Konsekwencje nieodprowadzenia tej energii do ziemi mogą być poważne, np. zniszczenie budynku, urządzeń podłączonych do prądu, czy pożar domu. Na tego typu zagrożenia najbardziej jesteśmy narażeni podczas wiosennych burz oraz w przypadkach, kiedy dom stoi na wzgórzu czy w nieosłoniętym polu. Aby uniknąć tych ryzykownych "niespodzianek" warto zainwestować w instalację odgromową.
 

Instalacja odgromowa krok po kroku
Odpowiednio zaprojektowana i właściwie wykonana instalacja odgromowa zabezpiecza dom niemal w 100% dając nam poczucie bezpieczeństwa i spokojny sen nawet podczas najbardziej gwałtownej burzy. Jej wykonanie należy zaplanować już na początku budowy, bowiem niektóre elementy, tj. uziom fundamentowy, trzeba wykonać właśnie na tym etapie. Poprawnie wykonana instalacja powinna zabezpieczać zarówno szczyt dachu, jak i całą jego konstrukcję. W tym celu instalacja montowana jest wzdłuż kalenicy i na bocznych krawędziach połaci dachowej. Dodatkowo należy połączyć z nią wszystkie elementy, które znajdują się na dachu oraz wystają ponad jego powierzchnię, tj. maszty antenowe, wywietrznik, nasady kominowe oraz wierzchy. Niezwykle ważne są także przewody odprowadzające, które w przypadku uderzenia piorunem zapewniają przepływ prądu z dachu do ziemi. Na dachu powinny znajdować się minimum dwa takie przewody, które należy montować po przekątnej w narożnikach budynku.

Pamiętajmy, że zaprojektowanie, dobór i wykonanie instalacji odgromowej powinniśmy powierzyć specjaliście od tego typu projektów. Kontroli instalacji należy dokonywać przynajmniej dwa razy w roku, najlepiej wiosną i jesienią, kiedy jest najwięcej burz.