Skuteczne mycie elewacji ściennych

Niestety nie wystarczy postawić domu, żeby cieszyć się jego pięknem przez długie lata. Budynki wymagają odpowiedniej i uważnej pielęgnacji, ponieważ zdarza się, że już po kilku latach elewacja domu ulega zabrudzeniu kurzem, pyłem bądź sadzą a tynk mogą porastać glony lub nawet pleśń. Oto kilka porad, jak skutecznie czyścić elewacje i jakie metody są najlepsze.

Pamiętaj, że stopień zabrudzenia ścian będzie zależał od miejsca i okolicy, w jakiej postawiono dom. Jeśli budynek sąsiaduje z ruchliwą ulicą lub zakładem przemysłowym, jasnym jest, że szybciej będzie wymagał czyszczenia. Okazuje się, że również takie czynniki jak faktura oraz rodzaj tynku posiadają duże znaczenie. Gładkie powierzchnie są mniej podatne na brud, w przeciwieństwie do tych bardziej plastycznych i chropowatych. Równie ważna jest nasiąkliwość tynku, ponieważ im większa, tym mniej szans na to, że deszcz spłucze powstałe zabrudzenia. W tej sytuacji zanieczyszczenia wnikną głębiej w tynk, utrwalając mało estetyczny efekt. Co więc robić, aby nasze ściany zawsze wyglądały jako nowe?

 

Domowym sposobem, czyli jak to zrobić samemu?
Przede wszystkim już w fazie budowy warto pomyśleć o późniejszych konsekwencjach i wybrać tynki, które charakteryzuje niska nasiąkliwość. Są to tynki silikatowe, akrylowe i silikonowe i posiadają one mniejszą podatność na zabrudzenia. Kiedy jednak elewacja jest już zabrudzona, najpierw musisz określić z czym w ogóle masz do czynienia. Może to być zwykłe zanieczyszczenie bądź glony lub pleśń. Jeśli nie jesteś pewny lepiej zlecić diagnozę specjalistom. Chcąc wyczyścić ściany najlepiej użyć myjki ciśnieniowej. Do wody dodaj detergent i specjalny środek do mycia fasad. Potem, czyszczona powierzchnia powinna być dokładnie przemyta czystą wodą i pozostawiona do wyschnięcia. Może zdarzyć się tak, że umyte ściany będzie trzeba powtórnie pomalować, szczególnie samo mycie nie okazało się w pełni skuteczne.

 

Profesjonalne usługi
Oczywiście nie każdy z nas dysponuje odpowiednim sprzętem, jak również czasem, aby samemu uporać się z problemem. Prawda jest taka, że czasem lepiej zlecić taką pracę profesjonalistom, którzy dysponują wysokiej jakości sprzętem. Fachowe myjki ciśnieniowe uporają się z każdym brudem, pozostawiając twoje elewacje nieskazitelnie czyste. Pamiętaj, że mycie budynku powinno wykonywać się regularnie mniej więcej co 3-5 lat, tak więc lepiej wówczas zapłacić doświadczonej ekipie, niż borykać się z konsekwencjami niedokładnie wyczyszczonych ścian. Im dłużej brud będzie wnikał w strukturę ściany, tym trudniej będzie go usunąć.